Walia 2018 – cz.I

WALIA (wal. Cymru)

Kierujemy się na południowy zachód podążając autostradą M6, później drogą A5, by dalej jechać lokalnymi wąskimi drogami – nierzadko prywatnymi, co rusz zatrzymując się, by bezpiecznie minąć się z innym pojazdem. Dodatkowo jazdę utrudniają przydrożne murki, ułożone w misterny sposób z tutejszych łupków. Bardzo często są one obrośnięte roślinami, co jeszcze bardziej zmniejsza szerokość drogi.Tuż po minięciu granicy administracyjnej z Anglią, zmienia się krajobraz. Teren zaczyna być mniej płaski – zdecydowanie bardziej zielony. Im bliżej morza, tym mniej osad i wsi, gdzie nie gdzie tylko, zabudowania farm. Domostwa bardzo zadbane, szalenie ukwiecone. Domki raczej ze scenerii bajkowej, małe z takimiż okienkami. Na zielonych wzgórzach niezliczone stada owiec i bydła spokojnie skubiących trawę. Przejeżdżamy przez malownicze tereny „Snowdonia National Park”. To obszar ciągnący się na długości kilkudziesięciu mil, prawie nie zamieszkany z najwyższym szczytem Walii 1085 m (snowdonia.gov.wales) . Widoki nie zapomniane – niestety my nie mieliśmy w planie dłuższego postoju tutaj. Rolnictwo nie odgrywa tu gospodarczo znaczącej roli, ale część mieszkańców musi się z tego utrzymywać. Coraz więcej z nich, szukając dodatkowego źródła dochodu przeznacza swoje grunty na działalność agroturystyczną, zwłaszcza te zlokalizowane bliżej morza. Co kilka kilometrów (mil) pojawiają się zabudowania domków rekreacyjnych i przyczep mieszkalnych należących najczęściej, do wypoczywających tu anglików.


 Naszą wędrówkę po Walii rozpoczynamy w Portmeiron  nad rzeką Dwyrryd (ang. Dee),  miasteczku stworzonym przez architekta Clough Williams-Ellis powstałym na ponad  70 akrach ziemi (ok. 28 ha). Zabudowa składa się z różnych obiektów w stylu włoskim. Wstęp kosztuje 12 funtów (senior 10,5), w tym całodzienny parking. Dzisiejsze przeznaczenie zabudowań ma znaczenie przede wszystkim komercyjne.

Portmerion -Tablica informacyjna kompleksu.

Są tu sklepiki, bary, restauracje i hoteliki. Jednak najważniejszy jest aspekt rekreacyjno – wypoczynkowy. Przebywa tu mnóstwo odwiedzających przechadzających się kolorowymi alejkami.

Portmeirion – Walia

 

Dodaj komentarz