Harwich (Anglia) – Maassluis (Holandia) – Brüner (Niemcy)

Dojeżdżamy późnym wieczorem do Harwich i spędzamy noc na parkingu portu promowego, by rano bez pośpiechu odprawić się i zająć miejsce na promie.

Tym razem będziemy płynąć promem Stena Britanica, identycznym jak Stena  Hollandica.

Model promu

Po zjechaniu z promu lokujemy się na parkingu tuż na nabrzeżu, z zamiarem spędzenia tu nocy. Jest wydzielony parking  z pięcioma stanowiskami dla kamperów, niestety wszystkie zajęte. Stajemy na miejscu dla pozostałych pojazdów.

 

Spacerujemy po okolicy, dowiadując się wiele ciekawych faktów historycznych o tej miejscowości. Okazuje się, że w czasie ostatniej wojny funkcjonował tu „kanał życia”, którym ewakuowano ludność narodowości żydowskiej do Anglii. Są tu także stanowiska ogniowe artylerii.

Niestety późnym wieczorem, odwiedza nas patrol policji informując, że nie możemy tu nocować. Ruszamy dalej z myślą o zatankowaniu auta i trafiamy do uroczego holenderskiego miasteczka Maassluis. Szukając miejsca na nocleg, trafiamy na parking do centrum miasta tuż nad jednym z kanałów.

Miejscówka: Zuidvliet 3141 AP Maassuis Holandia

Jest cicho i spokojnie nawet za dnia. Na ulicach nie widuje się prawie aut, dominują rowery.

Odwiedzamy sklepy z rowerami. Asortyment jest imponujący. Oczywiście przeważają rowery elektryczne, także na ulicach.

Żegnamy urocze miasteczko, robimy zakupy i kierujemy się w stronę Niemiec. Ruch na autostradzie ogromny. Najwięcej porusza się ciężarówek i to z rejestracją polską. Również parkingi autostradowe są zapełnione, zwłaszca w porze wieczornej i nocnej. Zdarza się że „tiry” nie mogą tam parkować. Szukamy miejsca na nocleg, oczywiście z dala od autostrady. Trafiamy do miejscowości Brüner,  położonej w Hesji.

Dokonujemy  serwisu kampera

 

„Stellplatz”, położony jest w części rekreacyjnej miasta. Jest wydzielone kilka miejsc dla kamperów i co najważniejsze miejsce do serwisowania. Woda kosztuje 1 euro (czas napełniania 10 min.), prąd 1 euro na 8 godzin.

Miejscówka: Jühnegrund; 33142 Büren; Niemcy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *